Psikolojik Destek

Psikolojik destek hizmetleri, kişinin yaşayabileceği sorunlara ilişkin destek sağlama, kişinin sorunları ile güvenli bir ortamda yüzleşmesine olanak vermektir. Ayrıca ruh sağlığının korunmasına ve iyileşmesine yönelik diğer mesleki uygulamalar yardımıyla kişiye kendi iç tutarlılığını oluşturma ilişkilerini sürdürülebilir kılma, kendini hayata taşıma, yaşam koşullarını gerçekçi kavrama ve en önemlisi de mutlu bir yaşam sürme yolculuğunda rehberlik etmesidir.

Dahilerin hastalığı olarak bilinen disleksi, beynin bilgiyi farklı işleme biçiminden kaynaklanmakta ve olumsuz aile ve okul koşullarından dolayı ilerlemektedir  yani duygusal ve çevresel faktörlerin de katkısı olduğu düşünülmektedir.. yapılan araştırmalarda,  okul öncesi dönemde okuma güçlüğü olabileceği düşünülen çocukların mutlu ve uyumlu bir profil çizdiği, ancak okumaya başlama evresine geldiklerinde  duygusal problemler yaşamaya başlayarak okuma güçlüğünün arttığı tespit edilmiştir. Okuma süreci zorlaştıkça ve karmaşıklaştıkça, öfkenin arttığı ve bu öfkenin sınıf arkadaşlarına yöneltildiği gözlemlenmiştir.

Öfkelenmenin sebebi çoğunlukla , çocuğun kendi becerileri ile ilgili yaşadığı hayal kırıklığı ile başlar. Çocuk  yapılabileceğini düşündüğü bir beceriyi yaşıtları gibi yerine getiremez ve dolasıyla kendisini diğerlerinin seviyesinden altta görmeye başlar. Ailesinin ve öğretmenin karşısında parlak, birçok şeyi yapmaya hevesli ama okuma-yazmayı bir türlü beceremeyen bir çocuk vardır çünkü. " çok zeki, parlak bir öğrenci, istediği ve dikkatini topladığı zaman çok güzel yapıyor ama okumanın üzerine biraz daha fazla düşse daha iyi olacak" cümlelerini sürekli duymaya başlar.Diğer insanların beklentilerini yerine getirememek, kendi amaçlarını gerçekleştirememek ve bu başarısızlıkların ardından kendisine ve çevresine yönelttiği çığ gibi büyüyen bir öfke...ve son zamanların en yaygın görüşü olan "en kötü şey hata yapmaktır" düşüncesi ile başa çıkmak...tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda okuma güçlüğü yaşayan bir çocuğun sosyal ilişkilerde problem yaşamaması mucize gibidir.

Whatsapp Hattı