Aile Eğitimi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon hizmetinin en önemli boyutlarında biri de ailedir. Aile eğitimi anne-babaları, anne-babalık ile ilgili olarak bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve beceri sahibi yapmak, yaşanılan sorunlara yönelik çözüm bulma becerilerini geliştirmek, eğitimsel çalışmaların verimini arttırmak amacıyla aileyi ekibin bir üyesi yapmak ve yaşam kalitelerini desteklemek ile ilgili tüm programları kapsar.

Anne babalar çocukları hakkında her türlü bilgiyi sağlayan kişilerdir.Çocuğun tanılama süreci,gelişim düzeyi ,güçlü ve zayıf yanları,hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları,yaşadıkları sorunlar ve gereksinimleri konularında en sağlıklı bilgiler anne babalardan alınabilir.Bu nedenle öğretmenler/uzmanlar hazırlayacakları proğramlarda en büyük yardımı anne babalardan alacaklardır.

Anne babalar çocuklarına  disleksi eğitimi veren okullar da öğrendiklerini,ev ve diğer toplumsal ortamlara aktarmaları konusunda  yardımcı olurlar.Anne babalar,evde öğretim etkinliklerine  katıldıklarında çocuklar farklı gelişim alanlarındaki becerileri daha hızlı kazanabilirler.

Ailelere verilecek Disleksi eğitiminde;ailelerin çocuklarına bilgi ve beceri öğretebilmeleri,ortaya çıkabilecek sorunlarla başedebilmeleri ,anne-baba-çocuk ilişkisini olumlu yönde geliştirebilmeleri,özel eğitimde verilern eğitimlerin ev ortamında da devam edilmesi için aile eğitimi oldukça önemlidir.

Whatsapp Hattı